Úvod > Pro rodiče > 10 dobrých rad, které usnadní Vám i Vašemu dítěti nástup do školky.

10 dobrých rad, které usnadní vám i vašemu dítěti nástup do školky.

děti.jpg

1. Milí rodiče, budeme rádi, když si s dítětem budete vyprávět o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí. Vyhněte se negativním popisům, jako "tam tě naučí poslouchat", "tam se s tebou nikdo dohadovat nebude" apod.
  2. Zvykejte dítě na krátké odloučení. Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout.
  3. Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Vaše dítě nebude zažívat rozporuplné pocity spojené s tím, že se neumí obléknout nebo dojít na záchod.
  4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky. Ujistěte dítě, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě do školky chodit rádo, musí k ní mít kladný vztah.
  5. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat, ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.
  6. Dejte dítěti s sebou do školky něco důvěrného např. jednu menší plyšovou hračku.
  7. Plňte své sliby. Když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.
  8. Platí, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.
  9. Za pobyt ve školce neslibujte dětem odměny. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach i z toho, že selže a odměnu nedostane. Samozřejmě, pokud den ve školce proběhne v pohodě, dítě chvalte. Materiální odměny by se neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.
  10. Promluvte si s pedagogem o možnostech postupné adaptace dítěte. S dítětem ze začátku můžete jít do třídy a na určitou krátkou dobu si s ním pohrát a seznámit se s prostředím třídy. Dítě může být v MŠ třeba jen do oběda.

Těšíme se na Vás a Vaše děti.